JEOTERMAL PARALARI ŞİRKETE Mİ AKTARILACAK?

26 Ekim 2017 11:32
JEOTERMAL PARALARI ŞİRKETE Mİ AKTARILACAK?

Jeotermal ruhsatlarının ve sıcak su kuyularının işletme hakkının 30 yıllığına özel bir şirkete devredilmesinin peşini bırakmayan CHP Manisa Milletvekili Mazlum NURLU;

Salihli Belediyesinin “merkezi ısıtma sistemi” gelirlerinin şirkete aktarılacak olmasını eleştirdi.

Konu hakkında ikinci soru önergesini İçişleri Bakanına veren, Salihli'de konutların jeotermal ile ısıtıldığını ve Belediyenin 17 yıldır halka ucuz ısınma imkanı sunduğunu hatırlatan Mazlum NURLU yaptığı basın açıklamasında; yenilenebilir enerji kaynağı olan jeotermal merkezi ısıtma gelirleri belediyemizin bütçesinde, önemli yer tutmaktadır.

22 yıl süresi kalan ruhsat ve kullanım haklarının 30 yıllığına özel bir şirkete devredilmesi ile belediye gelir kaybına uğrayacak ve abonelerden topladığı paralar doğrudan şirkete aktarılacaktır.

Belediye altyapı, bakım ve onarım hizmeti vermeye devam edecektir. Belediye Başkanının jeotermal ile ısıtılan konut sayısının 20 bine çıkarılacağını söylemektedir. Bu durumda şirkete ödenecek para katlanarak artacak buna karşın belediye gelirinde bir artış olmayacaktır.

Belediye, konutların ısıtılması ve Kurşunlu kaplıcalarındaki tesisler için ihaleyi alan firmaya yılda ne kadar ödeme yapacağı bilinmemektedir.

Sayın Belediye Başkanı ihaleyi verdikleri şirkete ne kadar ödeme yapılacağını, ne kadar gelir elde edileceğini Salihli halkına açıklamalıdır.

Sosyal demokrat belediye başkanları döneminde altın çağını yaşayan Salihli hizmete doymuştur. Başkanlarımız borç bırakmadan, kasası para dolu şekilde belediyeyi bu yönetime bırakmıştır. Şimdiki yönetim ise, ne var, ne yok satmakta, ruhsat alanlarını ve jeotermal kuyularını yok pahasına kiraya vermektedir.

Tekrar ifade ediyorum; belediyenin 19 milyon lira zarara uğratılacağı, hukuki, siyasi ve ahlaki açıdan sorunlu bu ihale iptal derhal edilmelidir ifadelerine yer verdi.

Mazlum Nurlu önergesinde; Salihli belediyesinin 2015-2016 ve 2017 yıllarında Jeotermal Merkezi Isıtma Sisteminden elde ettiği yıllık gelirinin ne kadar olduğunu, konutların ısıtılması, Kurşunlu kaplıcalarındaki tesisler ve diğer faaliyetlerde kullanılacak jeotermal enerji için ihaleyi alan firmaya belediyenin yılda ne kadar para ödeyeceğini sordu.

 

SORU ÖNERGESİ

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın aracılığınızla, sayın İçişleri Bakanı Süleyman SOYLU tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. Saygılarımla

 

 

  Mazlum NURLU

Manisa Milletvekili

 

            Salihli ilçemizde 7.500 konutun ısıtılması Salihli Belediyesine ait jeotermal kuyularından elde edilen sıcak su ile sağlanmaktadır. 17 yıldır halka ucuz ısınma imkanı sunan belediyemizin bütçesinde, jeotermal ısınma gelirleri önemli yer tutmaktadır.

       Salihli Belediyesi uhdesinde bulunan jeotermal işletme ruhsatlı alanı içerisinde 28 adet sıcak su kuyusu bulunmaktadır. Bunlardan 10 tanesi aktif olarak konutların ısınmasında, sera tarımında ve sağlık turizminde kullanılmaktadır.

       Daha önceki Belediye Başkanlarımızın girişimiyle Belediyeye kazandırılan jeotermal ruhsat alanı ve kuyuların işletme süresinin bitmesine 22 yıl kalmıştır.

       Salihli Belediyesi, adına düzenlenmiş L20-a1ve L20-a2 paftalarda bulunan ruhsat hakkını ve sıcak su kuyularını 5686 sayılı Jeotermal Kaynaklar ve Doğal Mineralli Sular Kanunun Tanımlar başlıklı 3. Maddesine 29. Fıkrasına dayandırılarak yaptığı ihale ile 30 yıllığına, ilk üç yıl 150.000 TL, sonraki yıllar için 1,500.000 TL yıllık ruhsat kullanım ve işletme bedeli ve diğer gelirlerden alınacak pay % 8 ile Sanko Enerji San.Tic. A.Ş.ne verilmiştir. 

       Belediye, konutların ısıtılması ve Kurşunlu kaplıcalarındaki tesisler için ihaleyi alan firmaya yılda ne kadar ödeme yapacağı bilinmemektedir. Her ne kadar ruhsat kullanım ve işletme bedeli ve diğer gelirlerden pay alınacak olsa da, belediye gelirlerinde ciddi bir azalma olacağı hatta zarara uğrayacağı iddia edilmektedir.

       Bunlara göre;

1-    Salihli belediyesinin 2015-2016 ve 2017 yıllarında Jeotermal Merkezi Isıtma Sisteminden elde ettiği yıllık geliri ne kadardır?

2-    Konutların ısıtılması ve Kurşunlu kaplıcalarındaki tesisler ve diğer faaliyetlerde kullanılacak jeotermal enerji için belediye, ihaleyi alan firmaya yılda ne kadar ödeme yapacaktır?

3-    İhaleden sonra jeotermal abonelerine sunulan yeni hatların döşenmesi, bakımı, bina altı eşanjör sistemlerinin bakım ve kontrolleri ile diğer hizmetlerin giderleri belediye tarafından karşılanmaya devam edilecek midir?  

4-    Belediye jeotermal ısıtma sistemi, Kurşunlu kaplıcaları, sera tarımı ve diğer ihtiyaçlar için jeotermal kuyularına ihtiyacı vardır. Kuyuların tamamını söz konusu firmaya ihale ile devretmesinin nedeni nedir?

5-    Belediye Başkanı jeotermal merkezi ısıtma sistemi ile ısıtılan konut sayısını 20.000’e çıkarılacağını açıklamıştır. Belediyenin elinde hiç kuyu kalmadığına göre, jeotermal ihtiyacı nasıl karşılanacaktır?

6-    Bu ihaleden dolayı Belediyenin zararı ne kadar olacaktır?

Etiketler: JEOTERMAL PARALARI ŞİRKETE Mİ AKTARILACAK?

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle