ÇALIŞTAYA GELİN, ANLATALIM

22 Eylül 2017 22:58
ÇALIŞTAYA GELİN, ANLATALIM

CHP’li Tur Yıldız Biçer ve ÜZÜM-SEN temsilcisi Adnan Çobanoğlu ve beraberindeki üyeler Alaşehir ve Sarıgöl’ün köylerinde üzüm üreticileri ve köylülere “Üzümde Adalet Mitingi ve Üzüm Çalıştayı için çağrıda bulundu.

Cuhmuriyet Halk Partisi (CHP) Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer ve ÜZÜM -SEN Genel Başkanı Adnan Çobanoğlu temsilcileri üzüm üreticilerinin sorunlarını yerinde görmek için Manisa’nın Alaşehir ilçesinin Kemaliye ve Killik mahallesinde ve Sarıgöl’ün Bağlıca köyünde üzüm üreticisi yurttaşlarla buluştu.

KILIÇDAROĞLU’NUN DA KATILACAĞI MİTİNG VE ÇALIŞTAY 28 EYLÜL’DE ALAŞEHİR’DE

CHP’nin 28 Eylül Perşembe günü Manisa’nın Alaşehir ilçesinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da katılımıyla gerçekletireceği “Üzüm Çalıştayı ve Üzümde Adalet Mitingi çalışmaları için Alaşehir ve Sarıgöl’ün köylerini ziyaret eden CHP’li Biçer ve ÜZÜM -SEN Genel Başkanı Adnan Çobanoğlu ve ÜZÜM-SEN üyeleri üreticiyi çalıştay ve mitinge davet etti.

Biçer ve ÜZÜM-SEN temsilcileri üreticiye sorunlarının çözümü için birlikte mücadele etmek ve sorunlarını kamuoyu ile paylaşacakları bir platform yaratmak amacıyla çalıştay ve miting için çağrıda bulundu.

CHP’li Biçer ve ÜZÜMSEN temsilcisi Adnan Çobanoğlu köy köy dolaşıp üzüm üreticilerine ulaşan Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer ÜZÜM-SEN’in de örgütlenme çağrısına da destek oldu.

Bakan’a gönderelim bu videoyu

Üzüm üreticileri ile bir araya gelen CHP Manisa Milletvekili Biçer, üreticilerden birisine kuru üzümü kilogramı kaç liradan sattığını sordu. Biçer’e yanıt veren çiftçi, kuru üzümünü kilogram fiyatı 3.5 liradan sattığını söyledi. Tarım Bakanı Fakıbaba’nın “Kuru üzüm fiyatları 4 liranın altında inmeyecek” sözünü hatırlatan Biçer, “Bu videoyu Bakan’a gönderelim!” dedi.

Bakana seslendi

CHP’li Biçer sosyal medya hesabı Twitter’dan da aynı videoyu paylaşarak “Sayın @aefakibaba Manisalılara size söz; kimse üzümünü 4 TL’den aşağı satmayacak, demiştiniz. Bu üreticiye söylemek istediğiniz bir şey var  mı? diye de sorarak üreticinin durumunu Tarım Bakanı’na da iletti.

Biçer;2002’de kendimize yeten bir ülkeyken 2017’de niye yetmemeye başladık?”  diyen Fakıbaba’ya da; “28 Eylül’de çalıştaya gelin, anlatalım sayın bakan,” diye seslenerek çalıştay çağrısını da iletti.

Bankalara borcu olmayan köylü yok

Alaşehir’in Hacıaliler köyünde yaşayan Mehmet Eriş, gübre, mazot ve sulama fiyatlarının çok yüksek olduğunu aktarmıştı. Ona göre çiftçilik de bir kazanç kapısı değil. Eriş, 75- 80 kuruşa kadar düşmüş durumda olan yaş üzümün kilogram fiyatının serbest piyasanın elinde olduğunu belirtiyor. Kapı komşusu ve akrabası Hasan Eriş ise taban fiyatın belli olmayışına ilişkin şunları söyledi:

“On dönüm yeri olan bir insanın bile buradaki kooperatife 20 milyon TL borcu var. Türkiye’nin üzüm ihtiyacını bu ova karşılamasına rağmen, 10 yıl öncesine baktığımızda üzümün kilosu 1 TL ise günümüzde de 1 TL’ye satıyorlar. Nasıl Fiskobirlik bir taban fiyatı belirliyor ise, Karadenizli Milletvekilleri tarım adına bir çalışma yapıyor ise biz de milletvekillerimizden aynı duyarlılığı bekliyoruz. Aslında serbest piyasa diye bir şey olmaması lazım. Bu konuya ilk önce değinecek kişi Tariş yönetimidir. Tariş yönetimi diyecek ki: ‘Benim bu sene çiftçimin kuru üzüm fiyatı 4,50 TL olacak veya 5 TL olacak, bunun altına inmeyeceksiniz.’ Tüccarlar da ona göre hareket edecek. Bizim sorunumuz taban fiyatı belirli olmaması.”

Etiketler: ÇALIŞTAYA GELİN, ANLATALIM

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle